TREND REPORT 2023: Odložená poptávka z loňska může letos uspíšit oživení na realitním trhu

Letošní situaci v jednotlivých tržních segmentech realitního trhu formují především dozvuk koronavirových opatření, válka na Ukrajině, energetická krize a rekordní inflace.

Praha 09.03.2023.  Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) zveřejnila svou každoroční výroční odbornou studii TREND REPORT. Dlouholetým výzkumným partnerem pro tuto ročenku ARTN je společnost Incomind, která se na letošní studii TREND REPORT 2023 podílela realizací průzkumu trhu na expertním panelu respondentů.

Výzkum INCOMIND pro ARTN kromě jiného ukázal, že letošní situaci v jednotlivých tržních segmentech realitního trhu formují především dozvuk koronavirových opatření, válka na Ukrajině, energetická krize a rekordní inflace. V následujících letech by se měly největší změny odehrát na rezidenčním trhu, investičním trhu a v oblasti financování nemovitostí. V celkovém hodnocení trhu mezi odborníky rezonuje shoda na několika tématech a trendech, které lze očekávat: v obecné rovině to bude zvyšování cen nemovitostí a nájmů, u rezidenčních nemovitostí dochází navíc ke snížení jejich dostupnosti díky rostoucím sazbám hypoték.

Dále pak účastníci našeho průzkumu predikují propad trhu, a to jak v oblasti developmentu, tak u stavební výroby. Rostoucí stavební náklady i úrokové sazby se promítnou do většiny odvětví nemovitostního trhu a například v oblasti kanceláří lze čekat zpomalení poptávky po kancelářských prostorech. Dojde také ke stagnaci nových rezidenčních projektů, objeví se více nájemních projektů i jejich provozovatelů a investorů a očekává se také, že developeři rezidenčních projektů část svého portfolia změní na nájemní.

Rezidence: Velmi negativní dopady 41, mírně negativní 48, žádné výraznější dopady 10, spíše pozitivní dopady 1. Kancelářské prostory: Velmi negativní dopady 10, mírně negativní dopady 60, žádné výraznější dopady 19, nedokážu odhadnout 11. Maloobchodní prostory: Velmi negativní dopady 8, mírně negativní dopady 52, žádné výraznější dopady 22, spíše pozitivní dopady 1, nedokážu odhadnout 16. Industriální prostory: Velmi negativní dopady 5, mírně negativní dopady 16, žádné výraznější dopady 30, spíše pozitivní dopady 30, nedokážu odhadnout 19. Projekty pro cestovní ruch a volný čas: Velmi negativní dopady 21, mírně negativní dopady 41, žádné výraznější dopady 24, spíše pozitivní dopady 4, nedokážu odhadnout 10.

Nejdynamičtější vývoj se v letech 2023-2024 očekává na trhu s industriálními prostory (průmyslové haly, logistika), kde tři desetiny oslovených počítají se značným nárůstem ploch a dalších 45 % s alespoň mírným nárůstem.

Rezidence: Stagnace, jen minimum nových projektů 49, mírný přírůstek nových prostor 45, značný přírůstek nových prostor 2, nedokážu odhadnout 4. Kancelářské prostory: Stagnace, jen minimum nových projektů 38, mírný přírůstek nových prostor 55, nedokážu odhadnout 7. Maloobchodní prostory: Stagnace, jen minimum nových projektů 60, mírný přírůstek nových prostor 20, značný přírůstek nových prostor 5, nedokážu odhadnout 12. Industriální prostory: Stagnace, jen minimum nových projektů 13, mírný přírůstek nových prostor 45, značný přírůstek nových prostor 29, nedokážu odhadnout 13. Projekty pro cestovní ruch a volný čas: Stagnace, jen minimum nových projektů 53, mírný přírůstek nových prostor 29, nedokážu odhadnout 18.

Nákup nemovitosti pro investiční účely považuje za atraktivní 83 % oslovených (loni to bylo 87 %).

Bližší informace o studii TREND REPORT 2023:
Tomáš Drtina, INCOMIND, tel. +420 603 468 094, tomas@incomind.cz